Dnes ti nasdílím recept na jednoduchý a účinný univerzální prací prášek, který je šetrný k pokožce i životnímu prostředí. Smíchat suroviny trvá chvilku a stojí pár korun. 😉
Proč používat ekologickou drogerii asi tušíš, tak si to jen shrneme:
Klasické prací a čisticí prostředky obsahují fosfáty, aromatické a konzervační látky, chlor, rozjasňovače, dezinfekce aj. To jsou všechno látky, které mohou způsobit alergie, ekzémy, znečišťují povrchové i podzemní vody a zůstávají v životním prostředí.
Jak jednotlivé složky fungují?
Voda – prací účinnost vody je cca 52 %, což znamená, že když budeš prát jen v čisté teplé vodě a dostatečně dlouho, tak se běžně zašpiněné prádlo také částečně vypere. O málo větší prací účinnost mají ty nejlevnější chemické prostředky. Nejlépe pere měkká dešťová voda, která je účinná i s obyčejným mýdlem. Jenom kde ji v paneláku vzít, že? 🤔
Nejdůležitější složkou pracích prostředků jsou tenzidy – povrchově aktivní látky, které převádějí špínu z prádla do roztoku.
Mýdlo – ve vodním prostředí se velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné.
Prací soda (uhličitan sodný) – pozor, nesplést s jedlou sodou (hydrogenuhličitan sodný)!
Změkčuje vodu, dezinfikuje, odmašťuje a odstraňuje skvrny. Sehnat můžete buď práškovou nebo krystalickou. Krystalická soda nemá takovou prací sílu, proto se jí dává asi 2,5-3x víc než práškové. Prášková prací soda je účinnější, zároveň ale obsahuje látky, které způsobují šednutí bílého prádla. Soda zvyšuje pH odpadní vody a přispívá tak vlastně k jejímu zlepšování.
Perkarbonát sodný – funguje jako dezinfekce a bělidlo. Při styku s vodou se rozloží na sodu a peroxid, je tedy snadno biologicky odbouratelný. Aktivuje se až při vyšších teplotách (od 40°C), a tak pokud perete na nižší stupně, hodí se k prášku přidat ještě 3-5% TAEdu.
TAED (tetraacetylethylendiamin) – podporuje uvolnění peroxidu i při teplotách nižších. Navzdory podezřelému názvu jde o látku, která se v čističkách odpadních vod relativně dobře rozkládá, nedráždí kůži ani oči, nemá mutagenní a teratogenní účinky, a je tedy lidem i přírodě bezpečná. Prodává se v různých barvách – bílé, modré a zelené. Kvůli možnosti zabarvení bílého prádla doporučuji bílý.
Recept na prací prášek na bílé i barevné
800 g práškové sody na praní (uhličitan sodný)
30 g nastrouhaného pracího mýdla (mýdlo na praní od Naturinky (Brána ke zdraví na Orlí nebo některé prodejny se zdravou výživou) nebo kokosové mýdlo (Friendly place), vločky z Fichemy, marseillské mýdlo)
150g perkarbonátu sodného
7 g TAED
Mýdlo nastrouháme na jemném struhadle a smícháme se sodou, perkarbonátem a Taedem a uložíme do nádoby s víkem. Vyvarujeme se vlhkosti.
Dávkování: 2 lžíce na plnou pračku. Směs rozpustíme v horké vodě z kohoutku a nalijeme přímo do bubnu. (Některé mýdlo se při nižších teplotách hůře rozpouští, při praní na 60 nemusíme předem rozpouštět.)
Na bílé prádlo je možné přidat ještě trochu perkarbonátu či sody navíc přímo do bubnu nebo do dávkovače k prášku nebo obojího, není to ale nutné.
Tipy: